Letos slavíme 100 let od vzniku Československa. Za tu dobu se udála spousta věcí. Bohužel lidé zažívali i velmi těžké časy – doby válek, kdy museli bojovat a trpěli. K historii našeho státu bohužel patří i období dvou světových válek.

Na tomto stanovišti se budete moci na chvíli zastavit a vrátit se o několik desítek let zpátky právě do této nelehké doby. Přejít přes pomyslný most do minulosti můžete díky panu Františku Hlavatému, který je sběratelem vojenské historie.

„Rozhodně nejsem pro válku,“ upozorňuje pan František, „ale nemělo by se zapomínat na hrdinství lidí, kteří nepřátelům s nasazením vlastních životů odvážně čelili.“

Svou soukromou sbírku buduje pan František už přes čtyřicet let a za tu dobu nashromáždil tolik cenných exponátů, že mu je leckterá velká muzea jen tiše závidí. Před deseti lety vybudoval v podzemních prostorách bývalého krytu civilní ochrany vlastní vojenské muzeum. Na stanovišti si budeš moci prohlédnout auto Jeep Willys, vyzkoušet oblečení a výstroj, ve které museli vojáci bojovat, a dozvíš se, co byl Československý samostatný armádní sbor a jak působil při osvobozování Ostravy.

Vojenské muzeum pana Františka můžete navštívit na adrese Lidická 18, Šumperk. Svou návštěvu předem ohlaste (602 723 538, frantisekhlavaty@seznam.cz).